Κυριακή, 21 Ιουλ.
35oC Αθήνα

“Εξάσφαιρη” Ιταλία με… ιστορικό Κουαλιαρέλα! “Καθάρισε” με Μοράτα η Ισπανία – videos

Η Ιταλία ήταν καταιγιστική κόντρα στο Λιχτενστάιν, νίκησε με 6-0 και κράτησε με ευκολία την πρωτιά στον όμιλο της Ελλάδας. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της “σκουάντρα ατζούρα”. Με δύο γκολ του Μοράτα, η Ισπανία πέρασε απ’ την Μάλτα (2-0). “Τρελές” ισοπαλίες στα Νορβηγία – Σουηδία και Ελβετία – Δανία! Τα αποτελέσματα της βραδιάς για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

“Σάκος του μποξ” αποδείχθηκε για την Ιταλία το Λιχτενστάιν. Το μεγάλο φαβορί του 10ου ομίλου και προσεχής αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στην 3η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020 διέλυσε με 6-0 to Λιχτενστάιν στο “Ένιο Ταρντίνι” κι από πολύ νωρίς φρόντισε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά που τη θελουν να έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά του γκρουπ.

Η βραδιά πάντως ήταν… ιστορική για τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα! Ο επιθετικός της Σαμπντόρια αγωνίστηκε βασικός στην εθνική Ιταλίας για πρώτη φορά μετά το 2009, σκόραρε στο 35’ με πέναλτι και έγινε έτσι ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της “σκουάντρα ατζούρα” σε ηλικία 36 ετών και 54 ημερών.

Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Κριστιάν Πανούτσι, ο οποίος σκόραρε για τελευταία φορά με το εθνόσημο του την 8η Ιουνίου 2008 με αντίπαλο τη Ρουμανία (1-1) σε ηλικία 35 ετών και 62 ημερών.

Ο Κουαλιαρέλα πέτυχε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και πάλι από με εκτέλεση πέναλτι, κερδίζοντας και την αποβολή του Κάουφμαν.

To 2×2 στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020 έκανε και η Ισπανία, που πέρασε από την έδρα της Μάλτας με 2-0. Χωρίς να κοπιάσουν ιδιαίτερα, οι Ιβηρες, επέβαλλαν το ρυθμό τους και πήραν εύκολα το “τρίποντο” με δύο γκολ του Αλβάρο Μοράτα.

“Τρελό” ματς στην Ελβετία, εκεί όπου όπου η Δανία επέστρεψε από το 3-0 για να πάρει την ισοπαλία 3-3 και το βαθμό στις καθυστερήσεις!

Ματσάρα είχαμε και στο Όσλο, εκεί όπου η Νορβηγία προηγήθηκε της Σουηδίας με 2-0, βρέθηκε να χάνει με 3-2 με γκολ στο 90+1′, για να διαμορφώσει το τελικό 3-3 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων!