Παρασκευή, 27 Σεπτ.
29oC Αθήνα

Η Γιουβέντους έχει “σβήσει” τον ανταγωνισμό! Νίκη τίτλου επί της Νάπολι – video

Και πως να μην το σηκώσει και φέτος! Εκπληκτικό ματς στο “Σαν Πάολο”, με την Γιουβέντους να παίρνει μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στη Νάπολι (2-1 ) και να ανεβάζει τη διαφορά των δύο ομάδων στο +16. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το 90λεπτο οι δύο ομάδες.

Το όνομα της και στο φετινό πρωτάθλημα στην Ιταλία βάζει και πάλι η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι νίκησε με 2-1 τη Νάπολι μέσα στο “Σαν Πάολο”, ανέβασε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση και τους “παρτενοπέι” στους 16 βαθμούς και οδεύει προς έναν… αήττητο τίτλο.

Η “βέκια σινιόρα” βρέθηκε να παίζει με παίκτη περισσότερο από το 25′, μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Μερέτ με απευθείας κόκκινη κάρτα (για φάουλ στον Κριστιάνο Ρονάλντο). Τρία λεπτά αργότερα ο Πιάνιτς ανέλαβε την εκτέλεση του και νίκησε τον Οσπίνα, κάνοντας το 0-1. Λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος (39′) ο Τσαν πέτυχε το 0-2 με κεφαλιά, από σέντρα του Μπερναρντέσκι

Η Νάπολι όμως εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως και η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες με την έναρξη της επανάληψης (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πιάνιτς στο 47′)

Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν “σφυροκόπημα” από τους “παρτενοπέι”, αλλά ο Κιελίνι έκανε τα πάντα στην άμυνα τους. Στο 68′ ο Ζιελίνσκι είχε δοκάρι, αλλά στο 83′ η Νάπολι “άγγιξε” την ισοφάριση. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε χέρι του Άλεξ Σάντρο -μετά από χρήση του VAR– αλλά ο Ινσίνιε έστειλε την μπάλα στη δεξιά δοκό του Σέζνι.