Παρασκευή, 19 Ιουλ.
37oC Αθήνα

Μαρσέιγ – Ατλέτικο 0-3 ΤΕΛΙΚΟ: Ο Γκριεζμάν “σκότωσε” τους Γάλλους!

ΦΩΤΟ twitter

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε το τρίτο Europa League της ιστορίας της, επικρατώντας με 3-0 στον τελικό της Μαρσέιγ, χάρη σε γκολ του Αντονί Γκριεζμάν και ένα του Γκάμπι. Δοκάρι είχε ο Μήτρογλου που μπήκε ως αλλαγή στο ματς.

Ένα απίστευτο λάθος της Μαρσέιγ στο 21ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο Μαδρίτης να κάνει… παρέλαση στη Γαλλία και να κατακτήσει εύκολα το Europa League, με το εντυπωσιακό 3-0.

Κορυφαίοι για τους Μαδριλένους οι Γκριεζμάν και Κόκε με δύο γκολ και δύο ασίστ αντίστοιχα, ενώ για τη Μαρσέιγ, ο Μήτρογλου θα μπορούσε να βάλει ξανά την ομάδα στο ματς, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι στο 81ο λεπτό του αγώνα.

Παρακολουθήστε LIVE το Μαρσέιγ – Ατλέτικο Μαδρίτης από το newsit.gr

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν θα έχει στον πάγκο της τον Ντιέγκο Σιμεόνε ούτε στον τελικό, αφού ο Αργεντινός προπονητής παραμένει τιμωρημένος από την UEFA.

Διαιτητής του τελικού θα είναι ο πολύπειρος Μπγιορν Κάιπερ από την Ολλανδία.