Site icon NewsIT

Ποιο ντέρμπι; “Περίπατος” της Μπάγερν στην έδρα της Ντόρτμουντ [vid]

04.11.2017 | 22:02
Ντόρτμουντ - Μπάγερν Μονάχου

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες της Μπάγερν Μονάχου να πανηγυρίζουν μπροστά στους οπαδούς τους. Οι Βαυαροί πήραν.. πανεύκολα το Klassiker στην έδρα της Νρότμουντ με 3-1 και πλέον βρίσκεται στο +4 από δεύτερη Λειψία.

Από τη στιγμή που ο Γιούπ Χάινκες επέστρεψε στον πάγκο της, είναι σαν να “κλείδωσε” και το πρωτάθλημα. Η Μπάγερν Μονάχου έριξε “τριάρα” στην έδρα της Ντόρτμουντ (3-1) και έδειξε πως η “σαλατιέρα” θα μείνει και πάλι στην “Αλιάνζ Αρίνα”.

Η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ του Ρόμπεν (17′), ενώ στο 37′ ο Λεβαντόφσκι -με τακουνάκι- έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου (σ.σ. Η μπάλα ακούμπησε και σε αντίπαλο και άλλαξε λίγο πορεία).

Στο 67′ ο Αλάμπα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μπάρτρα στο 88′, για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Παπασταθόπουλο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά και από τα αποτελέσματα του Σαββάτου, η Ντόρτμουντ έπεσε στην τρίτη θέση, στο -2 από τη Λειψία και στο -6 από την Μπάγερν Μονάχου.