Παρασκευή, 26 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Στον τελικό του Σούπερ Καπ η Ρεάλ! Γκολάρες από Κροός και Μόντριτς [videos]

Την πρόκριση στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με άνεση (3-1) της Βαλένθια στον πρώτο ημιτελικό με τους Κροός και Μόντριτς να κλέβουν την παράσταση με τα απίθανα γκολ που πέτυχαν. Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης ο άλλος ημιτελικός (9/1), την Κυριακή (12/1) ο τελικός.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα στον πρώτο ημιτελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ κόντρα στη Βαλένθια, της οποίας επικράτησε με 3-1 στο ματς που έγινε στο «King Abdullah Sports City» της Τζέντα. Η “βασίλισα” περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό της (Μπαρτσελόνα ή Ατλέτικο Μαδρίτης) στον τελικό της Κυριακής (12/1) όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 11ο τρόπαιο του ισπανικό Σούπερ Καπ της ιστορίας

Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος από τους Κρόος (15΄), με απευθείας κόρνερ εκτέλεση κόρνερ (!) και Ίσκο (39΄) η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό, με τον Λούκα Μόντριτς να βάζει το “κερασάκι στην τούρτα” με ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ στο 65ο λεπτό και τις “νυχτερίδες” απλώς να μειώνουν με πέναλτι του Παρέχο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.