Παρασκευή, 27 Σεπτ.
30oC Αθήνα

Τεσσάρα η Μπάγερν στο “κυνήγι” της Ντόρτμουντ! Γκολάρα ο Δώνης για τη Στουτγκάρδη – video

Παρά τη γκολάρα του Δώνη, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τελικά μία άνετη νίκη επί της Στουτγκάρδη με 4-1 και να παραμείνει στο “κυνήγι” της Ντόρτμουντ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Τάσος Δώνης “πάγωσε” προς στιγμήν την Allianz Arena, με μία μυθική γκολάρα, τη δεύτερη κόντρα στους “Βαυαρούς” στην καριέρα του, αλλά η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και “καθάρισε” το ματς με 4-1.

Ο Τιάγκο στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως ο Έλληνας επιθετικός ισοφάρισε στο 26′ για να μείνει το 1-1 μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως, ένα αυτογκόλ του Γκέντνερ μόλις στο 55ο λεπτό του αγώνα, οδήγησε στη συνέχεια σε… κατηφόρα, με τον Γκορέτσκα στο 71′ και τον Λεβαντόφσκι στο 84′ να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.

Με το τελικό 4-1 δε, η Μπάγερν μείωσε ξανά τη διαφορά από τη Ντόρτμουντ στους 6 βαθμούς, παραμένοντας στο “κυνήγι” των Βεστφαλών για τον τίτλο στη Μπουντεσλίγκα.

Το 4-1 της Μπάγερν με τη γκολάρα του Δώνη