31oC Αθήνα

Με… τριάρα πέρασε η Αλαβές απ’ τη Μάλαγα!

Αλαβές
@Alaves

Η Αλαβές είχε… κέφια και έκανε «πάρτι» μέσα στο «Ροσαλέδα», απέναντι στην άμυνα της υποβιβασμένης Μάλαγα (3-0).

Την εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της ουραγού Μάλαγα πανηγύρισε η Αλαβές, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 36η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, εκεί όπου ξεχωρίζει το «μεγάλο» clasico του «Καμπ Νου» ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ.

Ο αγώνας ήταν αδιάφορος, αφού οι μεν γηπεδούχοι έχουν υποβιβαστεί, ενώ οι Βάσκοι δεν προλαβαίνουν να πάρουν ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο», καθώς βρίσκονται πολύ μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο νέο Europa League.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1, από το… γρήγορο γκολ του Μανού Γκαρσία (3’). Μέσα σε ένα δίλεπτο στην επανάληψη, οι Ντεμίροβιτς (68’) και Ιμπάι (70’) διαμόρφωσαν το τελικό 0-3.