Τρίτη, 23 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Πόλεμος στην Ουκρανία: Ήχησαν οι σειρήνες σε αγώνα της Σαχτάρ και οι ομάδες κατευθύνθηκαν στα καταφύγια

Η αναμέτρηση της Σαχτάρ με την Ολεκσάντρια για το ουκρανικό πρωτάθλημα, διεκόπη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όταν ήχησαν οι σειρήνες στο Λβιβ, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να κατευθύνονται άμεσα στα ειδικά διαμορφωμένα καταφύγια.

Η Ουκρανία συνεχίζει να βρίσκεται στο έλεος του Πολέμου, με τα απόνερα του να επηρεάζουν όπως είναι φυσικό και το ποδόσφαιρο.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σαχτάρ και την Ολεκσάντρια για το ουκρανικό πρωτάθλημα, ήχησαν οι σειρήνες στο Λβιβ, προειδοποιώντας για πιθανή πυραυλική επίθεση.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, διέκοψε άμεσα τον αγώνα, με τις δυο ομάδες να σπεύδουν άμεσα στα ειδικά διαμορφωμένα καταφύγια, μέχρι να λήξει ο συναγερμός.

Τελικά, οι δυο ομάδες βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο με αρκετή καθυστέρηση και αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2, σε μια κατάσταση που είναι πλέον αρκετά συχνή στο ουκρανικό ποδόσφαιρο.