Site icon NewsIT

Προκριματικά Euro U19: Η Εθνική Νέων νίκησε τη Λιθουανία και μπήκε στο κόλπο πρόκρισης

18.11.2023 | 14:29

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2022-2023 / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Την 1η της νίκη και μάλιστα με ανατροπή (2-1), σημείωσε η Εθνική Νέων απέναντι στη Λιθουανία για την 2η αγωνιστική της 1ης προκριματικής φάσης του EURO U19 (8ος όμιλος). Στον αγώνα που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιανσόνας στο 12ο λεπτό.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 47ο λεπτό, όταν ο Κοντονίκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βοϊτονοβίτσιους. Στο 56ο λεπτό η Εθνική Ομάδα πέτυχε την ολική ανατροπή, όταν μετά από ασίστ του Γκούμα, ο Τζίμας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Επόμενο «ραντεβού» για την Εθνική Νέων, την Τρίτη 21/11 (15:00) με την οικοδέσποινα Τουρκία για την 3η και τελευταία αγωνιστική της 1ης προκριματικής φάσης του EURO U19.

Σημειώνεται ότι στην Elite Round προκρίνονται οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου, καθώς και ο καλύτερος 3ος απ’ όλους τους ομίλους που είναι συνολικά 13.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Αγγελίδης, Καστίδης, Μουζακίτης (82′ Κοσίδης), Φίλων, Γεωργιάδης, Κωττάς (62′ Κωστούλας), Μουζακίτης, Γκούμας, Γεωργιάδης, Κοντονίκος (62′ Καλοσκάμης), Τζίμας (62′ Κοντούρης), Παπακανέλλος (76′ Κοντορουχάς).

Λιθουανία (Ρέινολντ Μπρέου): Βοϊτινοβίτσιους, Γιάκας, Ρουτκόφσκις, Αουντίνις, Ταμασεβίτσιους (69′ Γιονάϊτις), Σιβίλκα, Μιχέλμπρινκ, Σέτκους (65′ Λιτσκούνας), Μονκέλις (65′ Λάτβις), Βοσίλιους (65′ Γκουντελεβίτσιους), Γιανσόνας.