Site icon NewsIT

Προκριματικά Μουντιάλ: «Υπερηχητικά» Βέλγιο και Ολλανδία – Η Λετονία «έκοψε» τα γέλια των Τούρκων (video)

30.03.2021 | 23:44

Soccer Football - World Cup Qualifiers Europe - Group G - Turkey v Latvia - Ataturk Olimpiyat Stadyumu, Istanbul, Turkey - March 30, 2021 Turkey's Caglar Soyuncu looks dejected after the match REUTERS/Umit Bektas

Βέλγιο και Ολλανδία πέτυχαν επιβλητικές νίκες με 8-0 και 7-0 επί της Λευκορωσίας και του Γιβραλτάρ αντίστοιχα, αλλά το ματς της ημέρας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, έγινε στην Τουρκία, με τη Λετονία να φεύγει με ισοπαλία 3-3 από τη γειτονική χώρα.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 3-1 και έκαναν και τον Ερντογάν να πανηγυρίζει στις εξέδρες, αλλά οι Λετονοί αντέδρασαν στη συνέχεια και με γκολ στο 80′ ισοφάρισαν τον αγώνα για να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό, σταματώντας παράλληλα το νικηφόρο σερί των γηπεδούχων. Κάραμαν και Τσαλχάνογλου έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στην Τουρκία, και ο Μπουράκ με πέναλτι έδειξε να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, μετά τη μείωση του σκορ από τον Σαβάλνιεκς. Η Λετονία σκόραρε δις όμως στη συνέχεια για την ισοπαλία στο ματς και την πρώτη απώλεια βαθμών της Τουρκίας μετά από τρεις αγώνες.

Από τα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, ξεχώρισε η νίκη της Ουαλίας επί της Τσεχίας (1-0) με γκολ του Ντάνιελ Τζέιμς στο 82ο λεπτό και ενώ είχαν προηγηθεί και δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα με Σικ και Ρόμπερτς. Στο 53′ πέρασε στο ματς ο Κρμέντσικ του ΠΑΟΚ για τους Τσέχους, χωρίς να καταφέρει όμως να σκοράρει και να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Προκριματικά Μουντιάλ: Πρώτη νίκη με γκολάρα για την Κύπρο (video)

Στον όμιλο της Κύπρου δε, η Σλοβακία έκανε την έκπληξη κόντρα στη Ρωσία, καθώς με γκολ ενός πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, του Ρόμπερτ Μακ στο τέλος, πήρε τη νίκη με 2-1 κι έβαλε “φωτιά” στη βαθμολογία, ενώ την ίδια ώρα η Κροατία επικρατούσε της Μάλτας με 3-0.

Στον πρώτο όμιλο τέλος, η Σερβία με δύο γκολ του Μίτροβιτς πέρασε έστω και δύσκολα από το Αζερμπαιτζάν, ενώ νίκη με ανατροπή έκανε η Πορτογαλία στο Λουξεμβούργο. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αιφνιδιάστηκε από ένα γκολ του Γκέρσον, αλλά ο Ζότα σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και οι Ρονάλντο και Παλίνια, έσωσαν τους Πορτογάλους από την γκέλα.