Παρασκευή, 27 Σεπτ.
28oC Αθήνα

Πυροβολούσε… με τρίποντα ο Αρης! Νίκη στη Δανία

Ο Αρης νίκησε με 92-78 τους Μπάκεν Μπέαρς στην 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League, στη Δανία. Με «όπλο» το τρίποντό του στην τελευταία περίοδο (είχε 12/28) και με 21 ασίστ οι «κίτρινοι» έκαναν… δουλειά και πέτυχαν την 6η νίκη τους στη διοργάνωση.

Κορυφαίοι ήταν οι Γουίλ Κάμινγκς (19π., 4 ασ., 3 κλ.), Τάντιγια Ντραγίσεβιτς (18π., 4 ριμπ. 3 ασ.), Μάικλ Τζένκινς (14π, 4 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ), Βασίλης Ξανθόπουλος (12π., 7 ριμπ., 5 ασ.). Για τους Δανούς ξεχώρισαν οι Ντεβόν Ακούν Πουρσέλ (21π., 8 ριμπ., 3 κλ.), Τόμας Λάρκε (15π, 3 ασ.).

Ο Αρης βρήκε το ρυθμό που χρειαζόταν ως το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (36-39).
Ο Τζένκινς ανέλαβε δράση στο τρίτο δεκάλεπτο «πυροβολώντας» από τα 6.75 και έδωσε στους Θεσσαλονικείς «αέρα» 7 πόντων στο 24 (44-51). Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με +18 (74-92), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους από τους Δανούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92

ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ Στέφεν Βικ): Ντάρμποε 14 (1), Ακούν-Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λάρκε 15 (2), Ιβερσεν, Ντιούφ, Γκέζελ 12 (2), Κριστόφερσεν 4, Τόμαν 2, Τίμπαλτ, Λόουενστέιν 3 (1) Κίτσινγκ 5 (1)
ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2)