Site icon NewsIT

Ρίο 2016: Κατέρρευσε η Βλαχάκη στον Μαραθώνιο! [vid]

14.08.2016 | 23:17

Η Κενυάτισσα Τζεμίμα Σούμγκονγκ ήταν η νικήτρια του Μαραθωνίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η πρώτη τριάδα και οι θέσεις που κατέλαβαν οι τρεις Ελληνίδες αθλήτριες που συμμετείχαν. Κατέρρευσε η Παναγιώτα Βλαχάκη, περνώντας τη γραμμή του τερματισμού!

Η Τζεμίμα Τζέλαγκατ Σουμγκόνγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η δρομέας από την Κένυα κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα και άφησε στην δεύτερη θέση την Γιουνίς Τζεπκιρούι Κίρουα από το Μπαχρέιν (2:24:13). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μάρε Ντίμπαμπα από την Αιθιοπία (2:24:30).

Όσον αφορά τις Ελληνίδες που συμμετείχαν, Η Ράνια Ρεμπούλη, που στηρίζεται από τη κορυφαία στοιχηματική εταιρία “Stoiximan.gr”, κατετάγη 88η με επίδοση 2:46:32, η Σοφία Ρήγα 103η με 2:49:07, ενώ η Παναγιώτα Βλαχάκη κατετάγη 118η με 2:35:08 λεπτά.

Μάλιστα, η υπερπροσπάθεια της Βλαχάκη ήταν τέτοια, που κατέρρευσε περνώντας τη γραμμή του τερματισμού, έχοντας πρόβλημα στο αριστερό της πόδι. Οι ιατροί που ήταν στο σημείο έτρεξαν κοντά της για να την φροντίσουν, σηκώνοντας την μετά από περίπου 2 λεπτά και βάζοντας την σε καροτσάκι…