Σάββατο, 20 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Ρίο 2016: “Άγγιξε” το παγκόσμιο ρεκόρ ο Μέρφι στο ύπτιο

Παραλίγο παγκόσμιο ρεκόρ. Μετά από μια ταχύτατη κούρσα, ο Ράιαν Μέρφι τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 100μ. ύπτιο των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ολυμπιακό ρεκόρ για τις ΗΠΑ με τον Μέρφι στα 100μ. ύπτιου ανδρών. Στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Αμερικανός αθλητής έκανε χρόνο 51.97 και πήρε το χρυσό μετάλλιο, μένοντας μόλις τρία εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από το παγκόσμιο ρεκόρ του Άαρον Πίρσον (51.94), το οποίο αντέχει από το 2009 και είχε σημειωθεί με τα -απαγορευμένα πλέον- “διαστημικά” μαγιό.

Πίσω από τον Μέρφι, ο Κινέζος Τζιαγιού Σου έκανε την έκπληξη και κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 52.31, χαρίζοντας στη χώρα του το πρώτο Ολυμπιακό της μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Ο έτερος Αμερικανός του τελικού, Ντέιβιντ Πλάμερ, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με 52.40, αφήνοντας τέταρτο τον Αυστραλό πρωταθλητή κόσμου, Μιτς Λάρκιν, και πέμπτο τον Γάλλο πρωταθλητή Ευρώπης, Καμίλ Λακούρ.