Πέμπτη, 4 Ιουλ.
27oC Αθήνα

Ρους – Σάκκαρη 0-2: Πρόκριση στον τρίτο γύρο του Wimbledon και τώρα Ραντουκάνου

Την πρόκριση της στον τρίτο γύρο του Wimbledon πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) της Αράντσα Ρους και ετοιμάζεται για τη δύσκολη μάχη με την Έμα Ραντουκάνου.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν πτοήθηκε από την ισχυρή βροχόπτωση που στην αρχή καθυστέρησε το ματς της και στη συνέχεια το διέκοψε προσωρινά, υπερασπίστηκε το σερβίς της σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη νίκη χωρίς να χάσει σετ.

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε δύο μπρέικ σε σημείο που “έκαιγαν” οι μπάλες.  Το πρώτο έγινε με το σκορ στο 5-5 στο πρώτο σετ, με τη Σάκκαρη να κάνει το 7-5 και να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν ακριβώς ίδιο με το πρώτο μέχρι και το 4-3 υπέρ της Μαρίας Σάκκαρη. Σ’ εκείνο το σημείο, η Ελληνίδα τενίστρια έκανε το καθοριστικό μπρέικ (5-3) και στη συνέχεια κλείδωσε τη νίκη (6-3)

Στον τρίτο γύρο του Wimbledon, η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Έμα Ραντουκάνου.