Site icon NewsIT

Σαμπάχ – Μαρούσι 70-82: Νικηφόρο πέρασμα από το Αζερμπαϊτζάν στο Europe Cup

16.10.2024 | 20:18

EUROPE CUP / ΜΑΡΟΥΣΙ - ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝΣ (ΑΡΓΥΡΩ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ / EUROKINISSI)

Το Μαρούσι κέρδισε 82-70 την Σαμπάχ στην 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου για το FIBA Europe Cup, με την αθηναϊκή ομάδα να κάνει το 2/2.

Το Μαρούσι δεν συνάντησε δυσκολία ενάντια στην Σαμπάχ, με τον σύλλογο των βορείων προαστίων της Αθήνας να κερδίζει στο Αζερμπαϊτζάν με σκορ 82-70.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Μαρουσίου σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι έχουν 2/2 ήττες.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας απλοποίησε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα των βορείων προαστίων περιόρισε στους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).

Δίχως να χάσει την αμυντική συνοχή του, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους τη Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά +9 πόντων στο 30΄ (53-62). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτόξευσε τη διαφορά στο 38΄ στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε…

Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου, σημειώνοντας από 20 πόντους, ενώ 16 με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Πολύτιμος και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καμ’Ρον Μπλου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62, 72-80