Παρασκευή, 26 Ιουλ.
26oC Αθήνα

Στο Final 6 o Oλυμπιακός! Εχασε την ευρωκούπα η Βουλιαγμένη

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να προσθέσει έναν ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της! Η ομάδα γυναικών του Ομίλου έπαιξε στον τελικό του LEN TROPHY κόντρα στην ισπανική Ματαρό, από την οποία ηττήθηκε 6-5.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο 3-2, αλλά η αντίπαλός της πήρε κεφάλι στο σκορ (4-3) πριν από το ημίχρονο και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες ήταν στα ίσια (5-5).

Το γκολ της νίκης και του τίτλου πέτυχε η Καμπράι, ενώ η ελληνική ομάδα είχε χάσει με τρεις αποβολές τη Ρουμπέση και την Κότσια.

Πάντως, έστω μία Ελληνίδα χάρηκε και αυτή είναι η παίκτρια της Ματαρό, Αλκηστις Μπενέκου, η οποία πέτυχε και γκολ.

Βουλιαγμένη – Ματαρό 5-6

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 2-1, 0-1

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη, Ξενάκη, Κοντογιάννη

Ματαρό: Μπενέκου 1, Γκαμπράι 2, Γκίμπσον 1, Λ. Λόπεθ 2

Τεράστιος Ολυμπιακός προκρίθηκε στο f6

Κι αν από τη Βουλιαγμένη τα νέα δεν ήταν ευχάριστα, η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού είχε χαρμόσυνη είδηση. Προκρίθηκε στο Final 6 της Βουδαπέστης, καθώς διέλυσε 10-4 την Πριμόριε Ριέκα στην έδρα της.

Οι “ερυθρόλευκοι” εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους, ενώ μάλιστα απομένουν δύο αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων.
Μάλιστα, αν διατηρήσουν την πρώτη θέση ως το τέλος (πολύ πιθανό να γίνει) τότε θα προκριθούν απ’ ευθείας στην τετράδα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-3, 1-3, 1-2
Πριμόριε Ριέκα: Μπόσκοβιτς 1, Πέτροβιτς 1, Βουκίσεβιτς 1, Ράντου 1.
Ολυμπιακός: Φουντούλης 3, Κολόμβος 2, Βλαχόπουλος 2, Δελακάς 1, Μουρίκης 1, Μυλωνάκης 1.