Site icon NewsIT

ΤΕΛΙΚΟ: Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3

30.04.2014 | 23:36

H Τσέλσι ηττήθηκε με 3-1 μέσα στο Λονδίνο από την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τους "ροχιμπλάνκος" να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, στις 24 Μαΐου, εκεί όπου θα βρούν την Ρεάλ.

ΛΗΞΗ αγώνα, μεγάλη πρόκριση της Ατλέτικο στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

90+5′ Μεγάλη απόκρουση του Κουρτουά, σε τετ-α-τετ με τον Αζάρ

90′ Ο Σίρλε έπεσε μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά ο Μιράντα δεν είδε κάτι αντικανονικό και ο Ριτσόλι υπέδειξε άουτ

82′ Αλλαγή για την Ατλέτικο. ο Ροντρίγκες στη θέση του Τουράν

72′ ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο, 1-3. Κεφαλιά του Τουράν, η μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Τούρκος έστειλε΄με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα

67′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Μπα στη θέση του Τόρες

66′ Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Ραούλ Γκαρθία στη θέση του Αντριάν Λόπεθ

64′ ΔΟΚΑΡΙ για την Τσέλσι. Κεφαλιά του Λουίζ η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια απομάκρυνε με υπερένταση ο Κουρτουά

60′ ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο, 1-2. Ο Ντιέγκο Κόστα εκτέλεσ εύστοχα το πέναλτι

60′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιέγκο Κόστα

59′ Πέναλτι υπέρ της Ατλέτικο σε μαρκάρισμα του Ετό στον Ντιέγκο Κόστα

54′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Ετό στη θέση του Κόουλ

53′ Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Φάουλ του Γουίλιαν, κεφαλιά του Τέρι, έδιωξε δύσκολα ο Κουρτουά.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Μετά από αδράνεια της άμυνας της Τσέλσι, ο Αρντά Τουράν δέχθηκε την μπάλα, σούταρε αλλά ο Σβάρτσερ έδιωξε σε κόρνερ

Δεύτερο ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

44′ ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο, 1-1. Ο Τιάγκο γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, ο Χουάνφραν έκανε το γύρισμα και ο Άντριαν από κοντά έφερε το ματς στα ίσα

Δεν το πανηγύρισε ο Ισπανός όχι μόνο γιατί σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του αλλά και γιατί ποτέ δεν έκρυψε πως είναι οπαδός της Ατλέτικο

36′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι, 1-0. Ο Γουίλιαν κάνει ωραία προσπάθεια από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Αθπιλικουέτα που σεντράρει για τον Τόρες, που με πλασέ στην κίνηση νίκησε του Κουρτουά!

31′ Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ

23′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Τσέλσι. Ανάποδο ψαλίδι από τον Λουίζ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ

19′ Καλή στιγμή για την Ατλέτικο! Σουτ από τον Ντιέγκο Κόστα εντός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Κέιχιλ

15′ Καλή φάση για την Τσέλσι. Εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν από καλό σημείο, η μπάλα πέρασε άουτ

Η Ατλέτικο έχει μπει πιο επιθετικά

Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι

4′ ΔΙΠΛΟ ΔΟΚΑΡΙ για την Ατλέτικο! Γέμισμα του Κόκε από πλάγια, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και αφού χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο και μετά στο αριστερό δοκάρι του Σβάρτσερ, απομακρύνθηκε απ’ τους αμυντικούς σε κόρνερ.

Έναρξη του αγώνα

Ενός λεπτού σιγή για τους Τίτο Βιλανόβα και Βουγιαντίν Μπόσκοφ. “Θερμό” χειροκρότημα από φιλάθλους αλλά και τα μέλη και των δύο ομάδων

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Τσέλσι (Μουρίνιο): Σβάρτσερ, Κόουλ, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Λουίζ, Ραμίρες, Αθπιλικουέτα, Αζάρ, Γουίλιαν, Τόρες

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Κουρτουά, Φιλίπε, Γοδίν, Μιράντα, Χουάνφραν, Τουράν, Σουάρεθ, Τιάγκο, Κόκε, Άντριαν, Κόστα