Site icon NewsIT

Τίμπεργουλβς – Μάβερικς 105-108: Ο τρομερός Λούκα Ντόντσιτς άλωσε τη Μινεσότα

23.05.2024 | 09:22

May 22, 2024; Minneapolis, Minnesota, USA; Dallas Mavericks guard Luka Doncic (77) celebrates after in the fourth quarter against the Minnesota Timberwolves in game one of the western conference finals for the 2024 NBA playoffs at Target Center. Mandatory Credit: Jesse Johnson-USA TODAY Sports

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα και να σημειώνει 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Μάβερικς επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 108-105, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς της Δύσης στο NBA.

Με όπλο την άμυνα τους, οι Μάβερικς “έσπασαν” με το “καλημέρα” την έδρα των Τίμπεργουλβς, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στη παρέα του Έντουαρντς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο φινάλε, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους με 12/26 σουτ (3/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 30 πόντους ήταν άξιος συμπαραστάτης του Σλοβένου γκαρντ, κρατώντας τους Μάβερικς στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους Τίμπεργουλβς, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς έμεινε στους 19 πόντους με 6/16 σουτ (5/12 τρίποντα), έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έμεινε στους 16 πόντους με 6/20 σουτ.

Minnesota Timberwolves vs Dallas Mavericks Game 1 Full Highlights | 2024 WCF | FreeDawkins

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-27, 62-59, 83-82, 105-108.

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 24 (6/9 τρίποντα), Γκομπέρ 12 (7 ριμπάουντ), Τάουνς 16 (6/20 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόνλι 6 (1/6 τρίποντα), Έντουαρντς 19 (6/16 σουτ, 5/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Άντερσον 11 (1), Ριντ 15 (3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ 2 (1/6 σουτ).

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Ουάσινγκτον 13 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Γκάφορντ 10 (9 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 30 (5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 33 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χάρνταγουεϊ, Λάιβλι 9 (11 ριμπάουντ), Γκριν 3 (1), Έξουμ, Χάρντι 2.