Site icon NewsIT

Το NewsIt στο Βουκουρέστι – ΤΕΛΙΚΟ: Ρουμανία – Ελλάδα 1-1

19.11.2013 | 22:55
ΦΩΤΟ REUTERS.

- Η πιο μεγάλη ώρα για την Εθνική ομάδα έφτασε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κοντράρεται με την Ρουμανία και με σύμμαχο το 3-1 του πρώτου αγώνα, θέλει να βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία του σε Μουντιάλ - 1.700 Έλληνες φίλαθλοι βρίσκονται στο πλευρό του Σάντος και των παίκτων του - Με γκολ του Μήτρογλου στο 23΄η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα, οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Τοροσίδη στο 55΄ - Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό όλα όσα συμβαίνουν στο Βουκουρέστι - Δείτε βίντεο, φωτογραφίες και όλο το ρεπορτάζ μετά τον αγώνα

Τέλος αγώνα. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ!

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων

89΄Κίτρινη κάρτα στον Τζιόλη για καθυστερήσεις.

80΄Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Έξω ο Σιόβας, μέσα ο Μανωλάς.

73΄Αλλαγή για την Ελλάδα.
Ο Σάμαρης αντί του Καραγκούνη.

72΄Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Βύντρα στη θέση του Τοροσίδη.

65΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λατοβλέβιτσι, η μπάλα άουτ.

62΄Οι Ρουμάνοι ζητούν πέναλτι για χέρι του Σαλπιγγίδη. Από το ριπλέι φαίνεται πως υπάρχει χέρι αλλά είναι εκτός περιοχής. Ο διαιτητής άφησε το ματς να εξελιχθεί.

62΄Ευκαιρία για την Ρουμανία. Ωραία προσπάθεια και σουτ από τον Χόμπαν ο Καρνέζης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έχουν ανέβει οι Ρουμάνοι και πιέζουν μετά το αυτογκόλ.

58΄Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας για μαρκάρισμα στον Μαξίμ

56΄Αλλαγή για την Ρουμανία. Ο Νικουλάε αντί του Τόρζε.

55΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ. Ο Τοροσίδης μπερδεύεται με τον Χολέμπας και με ένα απίθανο αυτογκόλ οι γηπεδούχοι μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Το αυτογκόλ χρεώθηκε στον Τοροσίδη.

46΄Έναρξη β΄ημιχρόνου.

Δείτε ξανά το γκολ του Μήτρογλου

Ο Παπασταθόπουλος σηκώθηκε και πηγαίνει και αυτός στα αποδυτήρια.

Ημίχρονο

45+2΄Κροτίδα σκάει μπροστά από την εστία του Καρνέζη και τραυματίζει τον Παπασταθόπουλο!

45+1΄Καλό σουτ του Μαρικά, η μπάλα φεύγει άουτ.

40΄Καλό σουτ του Μανιάτη, μπλοκάρει ο Ταταρουσάνου.

– Ο Μήτρογλου σε 22 ματς φέτος με Ολυμπιακό και Εθνική έχει 23 γκολ και 5 ασίστ!

27΄Αναγκαστική αλλαγή για την Ρουμανία. Έξω ο Ρατ, μέσα ο ο Λατοβλέβιτσι.

Οι πανηγυρισμοί στην ελληνική εξέδρα

23΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Καταπλητική πάσα του Καραγκούνη και ποιος άλλος; ο Μήτρογλου με υπέροχο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και η Ελλάδα είναι μια “ανάσα” από το Μουντιάλ. Ο Μήτρογλου παίρνει το σημαιάκι του κόρνερ και… πυροβολεί. Όλος ο πάγκος μπαίνει στο γήπεδο και πανηγυρίζει. Πανζουρλισμός στην ελληνική εξέδρα. Ο Μήτρογλου είδε και κίτρινη κάρτα για τον πανηγυρισμό.

22΄Από το φάουλ του Καραγκούνη ο Σαμαράς πήρε την κεφαλιά η μπάλα φεύγει άουτ.

19΄Μακρινό σουτ του Στάνκου, μαζεύει εύκολα ο Καρνέζης.

17΄Ευκαιρία για την Ελλάδα. Πολύ ωραία προσπάθεια του Χολέμπας και διαγώνιο σουτ, διώχνει δύσκολα ο Ταταρουσάνου σε κόρνερ.

10΄Η Ρουμανία έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και πιέζει στο μισό γήπεδο την Ελληνική ομάδα.

6΄Πρώτο σουτ. Καλό από τον Τόρζε η μπάλα φεύγει άουτ.

Στην ελληνική εξέδρα…

1΄Έναρξη αγώνα

Έντονες αποδοκιμασίες των Ρουμάνων στον ελληνικό εθνικό ύμνο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρουμανία (Βίκτορ Πιτούρκα): Ταταρουσάνου, Ματέλ, Ρατς, Κίρικες, Γκοϊάν, Χομπάν, Τόρζε, Τανάσε, Μαξίμ, Στάνκου, Μαρικά

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας, Τοροσίδης, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Καραγκούνης, Τζιόλης, Μανιάτης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

Κατάμεστο πλέον το “Νασιονάλ” του Βουκουρεστίου

100 προσαγωγές Ρουμάνων έγιναν στο περιθώριο του αγώνα επειδή υπήρξε πανό κατά της Ομοσπονδίας της χώρας. “Ομοσπονδία Ρουμανίας ίσον Μαφία”, ανέφερε το πανό.

Οι αφίξεις των ομάδων:

Ο Φερνάντο Σάντος στερείται των υπηρεσιών του Κατσουράνη ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες στο πρώτο ματς. Αντίθετα είναι στην διάθεση του ξανά ο Κονέ. Για τους Ρουμάνους τιμωρημένοι είναι οι Μπουρτσεάνου και Λάζαρ.

Λίγες ώρες πριν την σέντρα η ρουμανική ποδοσφαιρική ομοσπονδία εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία ευχαριστεί όλους όσοι θα βρεθούν στις κερκίδες του γηπέδου στο Βουκουρέστι για την στήριξή τους προς την εθνική ομάδα της χώρας τους.

Παράλληλη τονίζεται πως κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου της Ρουμανίας θα προβάλλονται στις γιγαντοοθόνες οι στίχοι και τους καλούν όλοι να τραγουδούν έτσι ώστε να δημιουργήσουν μια καυτή ατμόσφαιρα από τα πρώτα λεπτά του μεγάλου σημερινού ραντεβού.