Site icon NewsIT

To παράλογο τρίποντο του Διαμαντίδη κι η λογική νίκη του Παναθηναϊκού (VIDEO)

25.10.2015 | 22:03
ΦΩΤΟ Ευρωκίνηση

Ο Παναθηναϊκός τρόμαξε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στο Ρέθυμνο, αλλά μετά με πρώτο... βιολί τον Τζέιμς Φελντέιν νίκησε 60-84 στην 3η αγωνιστική της Α1.

Το Ρέθυμνο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης μπόρεσε να προηγηθεί με 23-18 και συνέχισε αναλόγως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη που τα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και έκαναν το +10 (33-23) στο 14ο λεπτό. Η διαφορά παρέμεινε στους δέκα πόντους ως το 17’. Τότε, ανέλαβε δράση ο Τζέιμς Φελντείν και με οκτώ σερί πόντους, μείωσε σε 43-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός άλλαξε προφίλ και οι Γκιστ, Φώτσης και Πάβλοβιτς έδωσαν τις λύσεις που χρειαζόταν, ενώ ο Φελντέιν συνέχισε να σολάρει και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 51-60. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε και αυτό βοήθησε την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς που νίκησε με 60-84.

Δείτε το… παράλογο τρίποντο του Διαμαντίδη στην αρχή του β’ δεκαλέπτου…

Δεκάλεπτα: 23-18, 43-37, 51-60, 60-84.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Ρέλφορντ 17 (1), Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 14 (1), Κορόλεφ 8 (2), Πατάτας, Σχίζας 2, Κουκ 4, Ματαλών 2, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 9 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 23 (5/8 τρίπ.), Γκιστ 14, Χαραλαμπόπουλος 7, Φώτσης 9 (2), Διαμαντίδης 6, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 3, Λούντζης 2, Κούζμιτς 1.