Τρίτη, 27 Αυγ.
32oC Αθήνα

Τριάρα και χωρίς φορ για την ΑΕΚ

ΦΩΤΟ ΠΑΕ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πόγκον που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του πολωνικού πρωταθλήματος. Λογικό. Τη νίκησε 3-0. Ντεμπούτο έκανε με την κιτρινόμαυρη φανέλα ο Ντίας.

Η Ενωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της, ωστόσο ήταν δυσλειτουργική στη δημιουργία φάσεων μπροστά από την εστία της Πογκόν.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καλοί στην κυκλοφορία της μπάλας και παρά το γεγονός ότι δεν έχει αποκτήσει καθαρόαιμο φορ έφτασε στην νίκη με τρία γκολ, όλα στο δεύτερο. Ο Πλατέλλας πέτυχε το πρώτο στο 63ο λεπτό, ο Μπακασέτας σκόραρε στο 75’ και το τρίτο ήταν αυτογκόλ (81’), έπειτα από προσπάθεια του Πλατέλλα.

Η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν της ΑΕΚ στο 30′. Ο Ντίντακ βρήκε τον Μάνταλο, αλλά η προβολή του δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ διατήρησε την υπεροχή. Στο 63′ ο Πλατέλλας σκόραρε, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με δεξί σουτ έκανε το 1-0. Το τετ α τετ του Πέκχαρτ στο 75′ δεν είχε την ίδια τύχη, αλλά ο Μπακασέτας που ήταν στη φάση έστειλε τελικά την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 81′ ύστερα από προσπάθεια του Πλατέλλα προέκυψε το αυτογκόλ του Πάνουφνικ και το 3-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΕΚ: 22. Ανέστης (46′ 1. Μπάρκας) 12. Γκάλο (65′ 27. Μπακάκης) 26. Κολοβέτσιος (83′ 15. Σβάρνας) 19. Τσιγκρίνσκι (65′ 5. Λαμπρόπουλος) 23. Ντίντακ (65′ 3. Ντίας) 8. Σιμόες (55′ 25. Γαλανόπουλος) 18. Γιόχανσον (65′ 55. Τζανετόπουλος) 9. Βάργκας (75′ 17. Ζόριτς) 20. Μάνταλος (55′ 33. Μπακασέτας) 7. Μπαρμπόσα (61′ 11. Πλατέλλας) 21. Αραβίδης (55′ 14. Πέκχαρτ)
ΠΟΓΚΟΝ: 12. Μίσταλ, 77. Βρεζίνσκι, 99. Γέντριχ, 5. Ζίτκο, 28. Τσίτα, 3. Σουλεϊμάνι, 17. Κράβτσικ, 18. Μπρούκχαρντ, 95. Σεργιέι, 26. Τομασίεβιτς,  4. Σταπόρσκι.