Τετάρτη, 7 Αυγ.
28oC Αθήνα

Βραζιλία – ΗΠΑ 87-122: Σκόρπισε τρόμο η Team USA που προκρίθηκε με άνεση στους «4» των Ολυμπιακών Αγώνων

Η Εθνική μπάσκετ των ΗΠΑ συέντριψε με σκορ 122-87 την Βραζιλία, στον προημιτελικό των δυο ομάδων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την Team USA να προκρίνεται εύκολα στα ημιτελικά του τουρνουά.

Σε μία καλή… προπόνηση εξελίχθηκε για τις ΗΠΑ ο προημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των Ανδρών, στο «Μπερσί».

Η Team USA συνέτριψε με 122-87 τη Βραζιλία και μπήκε με άνεση στη ζώνη μεταλλίων, όπου στα ημιτελικά (8/8) θα συναντήσει για δεύτερη φορά στο τουρνουά τη Σερβία του Νίκολα Γιόκιτς, την οποία είχε… σκορπίσει στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου με 110-84.

Η αντίσταση της Βραζιλίας ή καλύτερα η… αναγνωριστική πτήση των ΗΠΑ διήρκησε για 16 λεπτά, καθώς από το 34-42 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Team USA πάτησε… γκάζι και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-21 μπήκε πρόωρα σε τροχιά νίκης, καθώς πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο μη αναστρέψιμο 36-63 (στο 20΄). Τυπικής διαδικασίας το δεύτερο εικοσάλεπτο, με την ομάδα του Στιβ Κερ να επικεντρώνει το παιχνίδι της στο… θέαμα.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέβιν Μπούκερ με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ από τη Βραζιλία πάλεψε ο πάουερ φόργουορντ/σέντερ της Παρτιζάν, Μπρούνο Καμπόκλο, με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-33, 36-63, 71-94, 87-122