Σάββατο, 20 Ιουλ.
31oC Αθήνα

Χαλαρή νίκη του Ολυμπιακού με τη Ζαντάρ!

ΦΩΤΟ Olympiacos BC Facebook

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Dogus Basketball Tournament» ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Ζαντάρ 85-62.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, γεγονός που του επέτρεψε και η εξέλιξη του αγώνα.
Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν 11-0 και έπειτα ξεπέρασαν το μίνο μπλακ άουτ που υπέστησαν και έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό τους να μειώσει σε 11-7. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έτσι πήγαν και στο ημίχρονο (30-35).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά και έφτασε τη διαφορά στο +13 (32-45), αλλά κάποια λάθη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κλείσουν την… ψαλίδα στο σκορ. Ωστόσο, η καλή άμυνα της ομάδας του Πειραιά εμπόδισε τη Ζαντάρ να γίνει απειλητική.
Ο Ολυμπιακός, αύριο στις 20:30 (ώρα Ελλάδας) με την Μπάγερν Μονάχου

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 30-35, 50-63, 62-85