Τετάρτη, 17 Ιουλ.
37oC Αθήνα

Χιλή – Αργεντινή 0-1: Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε την «αλμπισελέστε» στους «8» του Copa America

Η Αργεντινή πήρε το μεγάλο ματς με την Χιλή (1-0), ένα αποτέλεσμα που την έστειλε στους «8» του Copa America.

Δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου, ο Λαουτάρο Μαρτίνες κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη Χιλή και να δώσει στην Αργεντινή τη νίκη (1-0) και την πρόκριση στους «8» του Copa America. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του επιθετικού της Ίντερ στη φετινή διοργάνωση.

Οι Χιλιανοί ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ουρουγουανός διαιτητής Αντρές Ματόντε δεν έδωσε παράβαση, ενώ δεν του ζητήθηκε από το VAR να πάει να δει τη φάση. Η Αργεντινή τελείωσε το ματς με δυο δοκάρια (Μέσι και Γκονζάλες).

Η πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής πήρε τη νίκη και έβαλε έτσι σε μπελάδες τη Χιλή, που πλέον ψάχνει μόνο νίκη για να προκριθεί κόντρα στον Καναδά.