Σάββατο, 28 Σεπτ.
26oC Αθήνα

Χριστούγεννα 2016: Το 4ο Κύπελλο Χριστουγέννων για το Χαμόγελο του Παιδιού!

Ολοκληρώθηκε το 4ο Κύπελλο Χριστουγέννων με διοργανωτή το τμήμα Σκοποβολής του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου με μεγάλη επιτυχία. Ο αγώνας-θεσμός, πέρα από την τεράστια ανταπόκριση και τη μεγάλη συμμετοχή που είχε, ανέδειξε για άλλη μια φορά το κοινωνικό πρόσωπο του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου.

Όλοι οι συμμετέχοντες παρέδωσαν στο «Χαμόγελο του Παιδιού» είδη πρώτης ανάγκης και χρήματα με σκοπό να βοηθήσουν την τεράστια προσπάθειά που κάνει! Σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στον αγώνα, προσφέρθηκαν δώρα (κασσετίνες και τετράδια του «Χαμόγελου του Παιδιού») που αγοράστηκαν από την Σκοπευτική Ομοσπονδία της Ελλάδος και από το μοναδικό μέσο ενημέρωσης για τη σκοποβολή, το www.shooters.gr.

Ο αγώνας διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 10 και 11 Δεκεμβρίου και το τμήμα τίμησαν με την συμμετοχή τους, συνολικά 144 αθλητές 22 διαφορετικών Συλλόγων από όλη τη χώρα, στον τελευταίο διασυλλογικό αγώνα για το 2016.

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. έλαβε μέρος σε 8 αγωνίσματα με 33 συνολικά αθλητές. Ο αριθμός συμμετοχών του Συλλόγου αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο τα τελευταία χρόνια δείχνοντας έτσι το πόσα βήματα μπροστά έχει κάνει αυτό το τμήμα σε αγωνιστικό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο ακαδημιών.

Σάββατο 10/12

Το Σάββατο ήταν αφιερωμένο αποκλειστικά στα αγωνίσματα του τουφεκίου. Τριφύλλι πήρε μέρος στο Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών με τους Λιβέρη Διονύση, Βασιλείου Ραφαήλ και Ρούσσο Δημήτριο καταλαμβάνοντας την 9η, 12η και 16η θέση αντίστοιχα. Ο… γερόλυκος Δ. Λιβέρης, σταθερή αξία σε κάθε αγώνισμα, χωρίς προετοιμασία έκανε μια καλή εμφάνιση, ο Ρ. Βασιλείου συνεχίζει την σταθερά ανοδική πορεία του και ο Δ. Ρούσσος, το νέο απόκτημα του τμήματος προερχόμενος από την ομάδα Ράγκμπι του ΠΑΟ, έκανε την παρθενική του εμφάνιση με την ομάδα της Σκοποβολής του Παναθηναϊκού αποκομίζοντας μια σπουδαία εμπειρία. Μεγάλη εμφάνιση έκανε στο Αεροβόλο Τουφέκι Εφήβων ο Ασλάνης Αντώνης ο οποίος παρά το μικρό της ηλικίας του και το μικρό διάστημα που προπονείται, κατάφερε στον πρώτο του αγώνα να κατακτήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας έτσι πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αυτή η επιτυχία ήταν μια από τις πολλές που σημειώθηκαν σε επίπεδο ακαδημιών για το τμήμα. Στο Αεροβόλο Τουφέκι Γυναικών συμμετείχε με την ομάδα του Παναθηναϊκού η Μπαβέλα Ελένη κατακτώντας την 7η θέση.

Κυριακή 11/12

Την Κυριακή 11/12 διεξήχθησαν τα αγωνίσματα στο Αεροβόλο πιστόλι ανδρών και γυναικών και τα αγωνίσματα Παίδων Α και Β στο Αεροβόλο τουφέκι. Ο Αθλητής του ΠΑΟ με την καλύτερη επίδοση στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών ήταν ο Γ. Καμπούρης με 552/600 ο οποίος κατέλαβε τη 10η θέση κάνοντας έναν αγώνα μακριά από τα συνηθισμένα του νούμερα και προερχόμενος από τραυματισμό. Τη 12η θέση θέση κατέλαβε ο Ν. Κοκκινάκης με επίδοση 548/600, τη 13η θέση (τυχαίο;) ο έφορος του τμήματος Δ. Κατσίρης με 546/600, την 17η θέση ο Φ. Λιακώνης με 542/600, την 20η θέση ο Α. Τατσιώνας με 533/600, την 26η θέση ο Δ. Κρανάς με 529/600, την 35η θέση ο Ε. Λουκατσάς με 510/600, τη 40η θέση ο Μ. Γουγής με 464/600 και τέλος τη 41η θέση ο Σ. Μακρόπουλος με 456/600. Να σημειώσουμε ότι οι αθλητές μας Αργύρης Τατσιώνας και Μάκης Λουκατσάς έσπασαν το ατομικό τους ρεκόρ σε αυτόν τον αγώνα, δείγμα της ταχείας βελτίωσης τους.

Πολυπληθής η συμμετοχή του ΠΑΟ και στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών. Την καλύτερη επίδοση για τις γυναίκες του ΠΑΟ πέτυχε η Ξανθάκη Άννα η οποία με 366/400 κατέλαβε την 5η θέση. 9η ήρθε η Kylividze Irma σημειώνοντας 354/400 σκορ πολύ υψηλό για το μικρό διάστημα που ασχολείται μετά την πολυετή αποχή της από το άθλημα. 11η θέση για την Ειρήνη Πατεράκη η οποία σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 353/400. Την 20η και 21η θέση κατέλαβαν η Βιργινία και Πελαγία Βουϊδάσκη σημειώνοντας σκορ 339/400 και 332/400 αντίστοιχα. Δεύτερος αγώνας για την Βαλέρη Μαρία η οποία έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας 320/400. Τέλος, το βάπτισμα του πυρός σε αγώνα Α κατηγορίας πήραν δύο ακόμη νέες αθλήτριες του Συλλόγου. Η Εξαρχάκου Αναστασία κατέλαβε την 25η θέση με 311/400 και η Θεοδωροπούλου Αλεξία την 26η θέση με 201/400 σκορ που δεν αντικατροπτίζει όμως τις δυνατότητες της μια και καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα αντιμετώπιζε τεχνικά προβλήματα με το όπλο της.

Στην κατηγορία Αεροβόλο Πιστόλι Εφήβων είδαμε το βάθρο να πρασινίζει με τον Νίκο Κανιούρη να σημειώνει νέο ατομικό ρεκόρ και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 531/600 και τον Άρη Σαλταγιάννη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 511/600. Αυτή η επιτυχία τους ήρθε μια εβδομάδα μετά τους διασυλλογικούς αγώνες Α κατηγορίας του ΣΟΕΛ στους οποίους οι ίδιοι δύο αθλητές ήταν και πάλι πρωταγωνιστές στο συγκεκριμένο αγώνισμα με τα μετάλλια αυτή τη φορά να είναι αντεστραμμένα και η πρώτη θέση κατακτήθηκε από το Άρη Σαλταγιάννη και η τρίτη από τον Νίκο Κανιούρη. 4η θέση στο Πιστόλι Εφήβων για τον Σπύρο Σώλο ο οποίος βρέθηκε για ακόμη φορά μια ανάσα από το βάθρο με επίδοση 508/600. Τέλος, πρώτος αγώνας για τα αδέργια Παππού με τον Στέφανο να παίρνει την 6η θέση με 444/600 και τον Κωσταντίνο τη 10η θέση με 406/600.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Παίδων Β’ ο αθλητής του ΠΑΟ Γιαννιτσάνος Ιωάννης κάνοντας έναν πάρα πολύ καλό αγώνα κατάφερε και κατέκτησε την 4η θέση με 379/436.

Στην κατηγορία Αεροβόλο Τουφέκι Παίδων Α’ την 4η θέση κατέκτησε ο Παππάς Βασίλης με 403,4/436 κα με μικρή διαφορά βρέθηκε εκτός βάθρου. Τη 10η θέση κατέκτησε ο Κυριακίδης Γιάννης το δεύτερο του αγώνα με επίδοση 479,9, επίδοση πολύ καλύτερη από αυτή του πρώτου του αγώνα στους αγώνες του ΣΟΕΛ μια εβδομάδα πριν όπου είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, δίνοντας έτσι πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. 12η θέση για τη Νικολοπούλου Αργυρή η οποία πέτυχε σκορ 373,1/436, 14η θέση για τον Γκουγκούλια Ρωμανό με σκορ 358,8/436 και 16η θέση για τον Κίτσιο Δημήτριο με σκορ 312/436.