Όσα λόγια και να γράψει κανείς για την κατάσταση στην Μάνδρα μετά την καταστροφική πλημμύρα είναι λίγα. Οι εικόνες της καταστροφής που καταφθάνουν συνεχώς μαυρίζουν την ψυχή.
Ειδικά όταν ξέρεις ότι κάτω από αυτά τα συντρίμμια, κάτω από τα μπάζα, μέσα στις λάσπες στην πόλη της Μάνδρας, χάθηκαν ανθρώπινες ζωές.
Οι εικόνες είναι αποκαρδιωτικές και ο πόνος είναι αβάσταχτος. Για εκείνους που χάθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά. Για εκείνους που μένουν πίσω και πρέπει να βρουν το κουράγιο να συνεχίσουν.
Μια βόλτα στους κεντρικούς δρόμους της πόλης αλλά και στα στενά αποκαλύπτει το μέγεθος του κακού που βρήκε την Μάνδρα και τους κατοίκους της.
Μπάζα και λάσπες, αυτοκίνητα το ένα πάνω στο άλλο, μπροστά από εισόδους σπιτιών, μέσα σε σπίτια, δρόμοι που χάθηκαν και τους κατάπιε το νερό.
Η εικόνα σήμερα στην Μάνδρα
Αυτή είναι η εικόνα από την βεράντα σπιτιού που την παράσυρε στην κυριολεξία το ρέμαΤο ρέμα εξαφάνισε τα πάνταΑυτή είναι η εικόνα μέσα από ένα σπίτιΤο ύψος της λάσπης αποδεικνύει το ύψος του νερούΚάποτε ήταν μια αυλήΑυτοκίνητα το ένα πάνω στο άλλο!Κάγκελα, λάσπες, πέτρες όλα στο μπαλκόνι ενός σπιτιούΑυτοκίνητο, λάσπες και ένα κατεστραμένο κατάστημαΑυτοκίνητο έχει φράξει την είσοδο σπιτιούΟι πόρτες του ιατρείου εξαφανίστηκανΑυτοκίνητα μέσα σε αυλές σπιτιώνΗ τρελή πορεία του αυτοκινήτου σταμάτησε σε ένα δέντροΤο νερό παρέσυρε την μάντρα