Συνεχίζεται με την προώθηση της πρωτοβουλίας εκ μέρους της δημοτικής αρχής για το Δίκτυο Πράσινων Ελληνικών Πόλεων, ώστε να ενισχυθεί τόσο η συνεργασία με άλλες πόλεις που «επενδύουν» στο περιβάλλον, όσο και με την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση, μέσα από την υλοποίηση σχετικών προγραμμάτων και δράσεων.
Καθώς και στο πολύ υψηλό επίπεδο αφοσίωσης που πρέπει να έχουν ώστε να σημειώνουν πρόοδο. Για τους λόγους αυτούς, το Ευρωπαϊκό Βραβείο για την Πράσινη Πρωτεύουσα, αποσκοπεί, στο να αποτελέσει ένα ακόμη κίνητρο για την προβολή και ανταμοιβή αυτών των προσπαθειών.
Οι φιναλίστ είχαν προταθεί από μια ανεξάρτητη επιτροπή εμπειρογνωμόνων, που αξιολόγησε τις συμμετοχές σε 12 διαφορετικούς τομείς:
- Συμβολή, σε τοπικό επίπεδο, στην αντιμετώπιση της παγκόσμιας κλιματικής αλλαγής
- Τοπικές μεταφορές
- Πράσινες αστικές περιοχές με αειφόρο χρήση της γης
- Φύση και βιοποικιλότητα
- Ποιότητα ατμοσφαιρικού αέρα της περιοχής
- Ηχορρύπανση
- Παραγωγή και διαχείριση αποβλήτων
- Κατανάλωση νερού
- Επεξεργασία λυμάτων
- Οικολογική καινοτομία και βιώσιμη απασχόληση
- Διαχείριση του περιβάλλοντος από τους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης
- Ενεργειακή απόδοση
Μπρίστολ, Κοπεγχάγη και Φρανκφούρτη λοιπόν, θα παρουσιάσουν στην κριτική επιτροπή στις 8 Ιουνίου 2012 στις Βρυξέλλες το φάκελο τους, τα σχέδια δράσης τους, τη στρατηγική επικοινωνίας τους, αλλά και τη δυνατότητά τους να λειτουργήσουν ως πρότυπο για άλλες πόλεις.
Η κριτική επιτροπή θα ανακοινώσει την απόφασή της κατά την τελετή απονομής των βραβείων στην πόλη Vitoria-Gasteiz της Ισπανίας, στις 29 Ιουνίου.