Μουντιάλ 2018, Ουρουγουάη – Πορτογαλία: Τέλος και ο Ρονάλντο! Ο Καβάνι απέκλεισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης [vids, pics]

– Η Ουρουγουάη απέκλεισε την Πορτογαλία με 2-1
– Σούπερ Καβάνι με 2 γκολ
– “Εγκλώβισε” τον Ρονάλντο η “σελέστε”
– Ο Πέπε είχε ισοφαρίσει προσωρινά

Η Ουρουγουάη κατάφερε να “εγκλωβίσει” τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην άμυνά της και με τον Καβάνι να “χτυπάει” δύο φορές στην αντεπίθεση, πήρε σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Πορτογαλία, για τη φάση των “16” του Μουντιάλ 2018.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στη “σελέστε” να “χτυπήσει” στην κόντρα και να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια του Παγκοσμίου Κυπέλου.

Δείτε εδώ το live του newsit.gr

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Καβάνι έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει στο 56′ ο Πέπε με κεφαλιά από σέντρα του Γκερέιρο και να “απαντήσει” και πάλι ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν, με εξαιρετικό τελείωμα στο 62ο λεπτό.

Η Ουρουγουάη κατάφερε να αιφνιδιάσει την Πορτογαλία από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού ένας εξαιρετικός συνδυασμός των Σουάρες και Καβάνι στην κόντρα επίθεση μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, έφερε τον Καβάνι σε θέση “βολής” και με κοντινή κεφαλιά, ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, η “σελέστε” έδωσε χώρο στην Πορτογαλία και θέλησε να “χτυπήσει” στην κόντρα. Σε μία από τις αντεπιθέσεις της μάλιστα, κέρδισε φάουλ σε καλή θέση στο 21ο λεπτό. Ο Σουάρες εκτέλεσε και λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αφού χρειάστηκε μία εκπληκτική απόκρουση του Ρουί Πατρίσιο για να αποτραπεί το γκολ.

Στη συνέχεια της φάσης μάλιστα, ο Μπεντακούρ έκανε απίθανη τρίπλα και σέντρα, με τον Σουάρες να σουτάρει όμως ψηλά άουτ, μετά από το προσωρινό διώξιμο των αμυντικών της Πορτογαλίας.

Από την πλευρά της, η Πορτογαλία δυσκολευόταν να φθάσει στην αντίπαλη περιοχή, με τους Ουρουγουανούς να παίζουν σκληρά τον Ρονάλντο και τον σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί να απειλήσει από τις στημένες φάσεις στα φάουλ που κέρδιζε.

Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες σημαντικές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 που διαμορφώθηκε ήδη από το 7ο λεπτό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “εικόνα” του αγώνα δεν άλλαξε, με την Πορτογαλία να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Από μία στημένη φάση στο 56ο λεπτό τους ματς, όμως, ο Γκερέιρο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πέπε βρέθηκε αφύλαχτος μέσα στην περιοχή για να κάνει εύκολα με κεφαλιά το 1-1.

Έχοντας πλέον και την ψυχολογία, οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ και βγήκαν στην επίθεση, άλλά στην πρώτη της αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο,η Ουρουγουάη ήταν αυτή που βρήκε ένα ακόμη τέρμα. Ο Καβάνι πλάσαρε εκπληκτικά από δύσκολη θέση και έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος βγήκε και πάλι στην επίθεση και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, με τον Γκερέιρο να μην μπορεί να απειλήσει όμως ουσιαστικά από μακριά και τον Μπερνάρντο Σίλβα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 70 λεπτό, όταν από λάθος του Μουσλέρα (ίσως υπήρχε και φάουλ στη φάση) σούταρε άουτ σε κενή εστία.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ και με τον Κουαρέσμα να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Μουσλέρα στην τελευταία φάση του ματς, το παιχνίδι έληξε με 2-1 και θριαμβεύτρια την Ουρουγουάη.

Οι συνθέσεις στο Ουρουγουάη – Πορτογαλία

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Λασάλτ, Βεσίνο, Τορέιρα, Νάντες (81’ Σάντσες), Μπετανκούρ (64’ Κρίστιαν Ροντρίγκες), Λουίς Σουάρες, Καβάνι (74’ Στουάνι).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Ρικάρντο Περέιρα, Πέπε, Ζοσέ Φόντε, Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα (65’ Κουαρέσμα), Ζοσέ Μάριο (85’ Μανουέλ Φερνάντες), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκέδες (74’ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.