Site icon NewsIT

Μουντιάλ 2018, Σουηδία – Ελβετία: Ποιος Μπεργκ; Ο Φόρσμπεργκ! [vids, pics]

03.07.2018 | 19:22

Ο Μάρκους Μπεργκ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά η Σουηδία είχε και τον... Φόρσμπεργκ, με τον μεσοεπιθετικό της Λειψίας να βρίσκει ένα "τυχερό" γκολ από εξαιρετική προσπάθεια και να πετυχαίνει το "χρυσό" γκολ που έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του κόντρα στην Ελβετία.

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, ήταν η Σουηδία αυτή που το πέτυχε με τη βοήθεια και ενός Ελβετού, για να πάρει τη νίκη με 1-0 και να προκριθεί για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια, στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Σουηδοί ήταν καλύτεροι σε ένα παιχνίδι που “σημαδεύτηκε” από τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και με τον Φόρσμπεργκ να βρίσκει το γκολ σε σουτ που κόντραρε και στον Ακάντζι στο 67ο λεπτό, κατάφεραν τελικά να προκριθούν στα προημιτελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα από το newsit.gr

Εμπολό και Σεφέροβιτς δεν κατάφεραν να “απαντήσουν” στις δικές τους ευκαιρίες στο τέλος και έτσι το τελικό 1-0 βρήκε τον Μάρκους Μπεργκ να εξιλεώνεται για τις δικές του χαμένες ευκαιρίες και να πανηγυρίζει μαζί με την ομάδα του, τη μεγάλη πρόκριση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό, η Ελβετία έκανε τελική με τον Σακίρι να σουτάρει ψηλά άουτ. Στο 8ο λεπτό όμως η Σουηδία “απάντησε” με μία μεγάλη ευκαιρία του Μπεργκ. Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Τοϊβόνεν και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ για να σουτάρει όμως με δύναμη και να στείλει τη μπάλα απογοητευτικά άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό μάλιστα, από λάθος του Ζόμερ στην πρώτη πάσα, η Σουηδία βρέθηκε και πάλι κοντά στο γκολ, όμως το πρώτο σουτ του Μπεργκ κόντραρε και το δεύτερο το Έκνταλ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι Σουηδοί άρχισαν όμως να βρίσκουν ρυθμό και να απειλούν περισσότερο την εστία των Ελβετών, με τον Μπεργκ να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής στο 28o λεπτό. Ο επιθετικός της Αλ Αΐν εκτέλεσε ιδανικά αυτή τη φορά με γυριστό μονοκόμματο μέσα από την περιοχή, όμως ο Ζόμερ έκανε ακόμη καλύτερη απόκρουση για να κρατήσει το 0-0.

Οι ευκαιρίες στον αγώνα συνεχίστηκαν, όμως, αφού ήταν η σειρά της Ελβετίας να “απειλήσει”.Αρχικά ο Σακίρι προσπάθησε να σκοράρει στο 34, με μακρινό σουτ.

Και στη συνέχεια, στο 40′, ο Ζούμπερ γύρισε μέσα στην περιοχή και ο Τζεμαϊλί λίγο πίσω από τη βούλα του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Όλσεν.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη προσπάθειες για τη Σουηδία. Ούτε όμως ο Φόρσμπεγκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ που κόντραρε και πέρασε άουτ, ούτε και κυρίως ο Έκνταλ εντελώς ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση και να σκοράρει στο 42ο λεπτό.

Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έχασαν και οι δύο ομάδες στο ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν ένα γκολ. Τουλάχιστον μέχρι το 67ο λεπτό, γιατί στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Φόρσμπεργκ. Ο μέσος της Λειψίας, έκανε εξαιρετική προσπάθεια στα όρια και παράλληλα της περιοχής, αλλά το σουτ του δεν ήταν εξίσου καλό γεγονός που… άλλαξε ο Ακάντζι. Ο Ελβετός βρήκε τη μπάλα που κατευθευνόταν στην αγκαλιά του Ζόμερ και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Η Σουηδία βρήκε έτσι το γκολ που έψαχνε και στη συνέχεια έδωσε τη μπάλα στην Ελβετία, η οποία την έκλεισε στην περιοχή της, αλλά με διαρκείς σέντρες από τα πλάγια, δεν κατάφερνε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε ότι κέρδισε συνολικά στο ματς, έντεκα κόρνερ. Σε ένα από αυτά βέβαια, ο ΕΜπολό πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Φόρσμπεργκ φώναξε “παρών” και στην άμυνα διώχνοντας πάνω στη γραμμή.

Την τελευταία ευκαιρία για την Ελβετία, έχασε ο Σεφέροβιτς στο 90′, όταν από εξαιρετική σέντρα του Ροντρίγκες από αριστερά, έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, για να στείλει όμως τη μπάλα στην αγκαλιά του Όλσεν.

Στο τέλος του αγώνα δε, η Σουηδία θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν στο 93′, ο Όλσον έφυγε μόνος στην αντεπίθεση και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι σε ένα ανεπαίσθητο τζατζάρισμα του Λανγκ, αποβάλλοντας μάλιστα τον Ελβετό μπακ. Τελικά συμβουλευόμενος και το VAR, πήρε πίσω το σφύριγμα, μόνο όσον αφορά το πέναλτι, αφού η φάση είχε γίνει και εκτός της περιοχής! Την εκτέλεση του φάoυλ ανέλαβε ο Τοϊβόνεν και πλάσαρε εξαιρετικά τη μπάλα, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε, για το τέλος του αγώνα.

Το τελικό 1-0 έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στη Σουηδία, η οποία και ήταν η πρώτη στην ιστορία της στη φάση των “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1994 και μετά. Στα προημιτελικά δε θα έρθει αντιμέτωπη, με έναν εκ των Αγγλία ή Κολομβία, που αγωνίζονται απόψε (03/07, 21:00) το βράδυ.

Οι συνθέσεις στο Σουηδία – Ελβετία

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ (82′ Κραφτ), Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Έκνταλ, Σβένσον, Φόρσμπεργκ (82′ Όλσον), Μπεργκ (90′ Τέλιν), Τoϊβόνεν.

Ελβετία: Σόμερ, Λανγκ, Τζουρού, Ακάντζι, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Τζάκα, Σατσίρι, Τζεμαϊλί (73′ Σεφέροβιτς), Ζούμπερ (73′ Εμπολό), Ντρμιτς.