Κυριακή, 21 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Μουντιάλ 2018: Κέρδισε το σεβασμό ο Ρονάλντο! Το Fair Play πριν τον αποκλεισμό [vid, pics]

Μετά τον Λιονέλ Μέσι και ο Κριστιάνο Ρονάλντο αποχωρεί ηττημένος από τη φάση των “16” στο Μουντιάλ της Ρωσίας, αφού η Ουρουγουάη απέκλεισε την Πορτογαλία με νίκη 2-1. Αποθέωση όμως για τον Πορτογάλο που βοήθησε το “δήμιο” Καβάνι να αποχωρήσει ως τραυματίας από το γήπεδο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο “εγκλωβίστηκε” από την άμυνα της Ουρουγουάης και δεν κατάφερε να βοηθήσει την Πορτογαλία στη “μάχη” των 16, όμως έγινε και πάλι ο πρωταγωνιστής του αγώνα, όταν στο 70 λεπτό του αγώνα απέδειξε ότι είναι ικανός και για fair play, βοηθώντας τον Καβάνι να αποχωρήσει από το γήπεδο.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν διαρκώς κλεισμένος στο γήπεδο και δέχθηκε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα όντας απογοητευμένος από την εξέλιξη του αγώνα, τόσο κατά τη διάρκεια όσο και στο τέλος του ματς.

Στο 70ο λεπτό του αγώνα πάντως κατάφερε να κερδίσει το σεβασμό όλων, όταν έτρεξε να βοηθήσει τον τραυματία Καβάνι, να βγει από τον αγωνιστικό χώρο, ώστε να συνεχιστεί και το ματς.