Τα διαχρονικά αιτήματα της τοπικής αυτοδιοίκησης προς την κεντρική εξουσία ήταν να έχει πόρους και εξουσίες.
Δυστυχώς – με ελάχιστες εξαιρέσεις-και στα δύο ως σήμερα δεν έχει να επιδείξει θετικά αποτελέσματα.
Σε πολλούς δήμους κυριαρχούν οι πελατειακές σχέσεις η αναβλητικότητα και η ανευθυνότητα. Και οι δήμαρχοι τους χρησιμοποιούν τον παλιομοδίτικο καταγγελτικό λόγο ακόμη και όταν οι ευθύνες τους είναι ολέθριες όπως στην περίπτωση της τραγωδίας στο λούνα παρκ του δήμου Ελληνικού.
Η περίπτωση αυτή είναι ενδεικτική και δυστυχώς όχι μοναδική. Ένας χώρος αναψυχής για παιδιά λειτουργούσε λίγα μέτρα μακριά από το δημαρχείο χωρίς άδεια και μέτρα ασφαλείας. Ο δήμος το γνώριζε. Άλλωστε είχε προεισπράξει (!) και τα ενοίκια. Ήταν ως φαίνεται το μόνο που τον απασχολούσε.
Και ο δήμαρχος του ο κ. Γκορτζίδης αφού κρύφτηκε για 4 ημέρες ελπίζοντας ότι το περιστατικό –όπως το χαρακτήρισε- θα ξεχαστεί ενεφανίσθη για να πει ότι δεν έχει ευθύνη και πως όσοι τον κατηγορούν έχουν πολιτικά κίνητρα λόγω των επερχόμενων εκλογών.
Η οργή μας περισσεύει. Όπως και η ανευθυνότητα του.
Σε οποιοδήποτε πολιτισμένο μέρος του κόσμου μαζί με τον υπεύθυνο του λούνα παρκ θα είχε συλληφθεί και ο δήμαρχος που τον άφηνε να λειτουργεί ανεξέλεγκτα εισπράττοντας χρήματα.
Εδώ γιατί κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος;
Γιατί δεν έχει συλληφθεί ακόμη ο δήμαρχος Ελληνικού;
![Γιατί δεν έχει συλληφθεί ακόμη ο δήμαρχος Ελληνικού;](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2017n/06/elliniko-1.jpg)
Τα διαχρονικά αιτήματα της τοπικής αυτοδιοίκησης προς την κεντρική εξουσία ήταν να έχει πόρους και εξουσίες.
Το πεντάλεπτο του πολίτη, ο εκνευρισμός που προκαλεί στο ΠΑΣΟΚ η Διαμαντοπούλου και το μενού στο δείπνο στον Λευκό Οίκο
Ο Κασσελάκης, ο Δούκας, η στήριξη έκπληξη σε Γερουλάνο και ο χρόνος που κυλάει αντίστροφα για Μπάιντεν
Το ξεκαθάρισμα Κασσελάκη στον ΣΥΡΙΖΑ και εκείνοι που δεν θα κουνήσουν ρούπι
ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ σε δίνη και η κυβέρνηση σε «επανεκκίνηση διαρκείας»
Nikos’ blogposts Τελευταίες ειδήσεις