Η διευθύντρια του Κέντρου η κα Χρόνη, υποδέχθηκε τη Γεωργία μαζί με την αδελφή της, στη Μεταμόρφωση, όπου είναι οι πρότυπες εγκαταστάσεις του Κέντρου Αποκατάστασης Σπαστικών παιδιών.
Μάλιστα η κα. Σαμαρά αστειεύτηκε λέγοντας πώς όλα τα μικρά τρέχουν πρώτα στην αδελφή της και μετά σε εκείνη. Η σύζυγος του πρωθυπουργού έδειξε να είναι ενθουσιασμένη από τη δουλειά που γίνεται, ενώ ξεναγήθηκε και στο νέο ξενώνα που φιλοξενεί τις οικογένειες των παιδιών.
Στη συνέχεια μίλησε με όλο το προσωπικό, ζητώντας να μάθει για τα προβλήματα που υπάρχουν. Άκουσε μάλιστα και το παράπονο του Πρόεδρου του Ιδρύματος κ. Παπαδάκη, ο οποίος έθεσε τον προβληματισμό πως τα παιδιά αυτά τελειώνουν το δημοτικό σχολείο αλλά μετά δεν υπάρχει γυμνάσιο και λύκειο, ανάλογο για να τα υποδεχθεί.